Posted on

Vse o tem, kaj je kibernetska varnost

V današnjem, nepredstavljivo (kar se tiče digitalnosti) povezanem okolju se zelo pogosto pojavlja nevarnost kibernetskih napadov. Za temi napadi stojijo kibernetski kriminalci in kibernetski napadi predstavljajo najpogostejše metode vdora v informacijski sistem. Cilj tovrstnih napadov je napasti osebne računalnike, omrežje, informacijske strukture ter informacijske sisteme. Ravno zaradi tovrstnih nevarnosti je kibernetska varnost zelo pomembna. Vse in še več o kibernetski varnosti si lahko preberete na spletnem naslovu varnost-it.si/kibernetska-varnost/.

Grožnje, ki jih omejuje kibernetska varnost

Varnost pred kibernetskimi napadi je zelo pomembna, saj se danes vsi pomembni dokumenti, akti, ter podatki shranjujejo na digitalnih omrežjih. Kibernetska varnost posameznih sistemov mora zato nuditi zaščito pred različnimi vrstami napadov ali vdorov. Eden izmed bolj poznanih je trojanski konj. To je virus, ki vsebuje zlonamerno programsko opremo. Z legitimnim prenosom slednje v nek računalnik je že ogrožena kibernetska varnost. Napadalec za prenos virusa v neko programsko opremo običajno uporabi socialni inženiring (e – pošta, datoteke za brezplačen prenos). Z njegovo pomočjo skrije zlonamerno kodo in nato s svojo programsko opremo pozikuša pridobiti uporabnikov dostop do sistema. Ko je virus trojanskega konja enkrat v sistemu začne izvajati nalogo, za katero je bil zasnovan npr. vohunjenje za spletnimi dejavnostmi uporabnikov, kraja podatkov. Da bi se izognili porušenju vaše kibernetske varnosti morate napravo preiskati s programi za iskanje trojanskih konjev.

Kibernetska varnost je ogrožena tudi zaradi možnosti križanja spletnih strani (XSS). Tu gre za vnašanje skript s strani odjemalca v spletne aplikacije. Tovrstne zlonamerne skripte so izvedene v brskalniku pri končnem uporabniku. Njihov namen je omogočanje različnih napadov npr. spreminjanje dejanj, ki jih nek uporabnik izvaja na spletnem mestu, ki je bilo prizadeto. To se lahko zgodi vedno, ko uporabniški vnos na neko spletno mesto ni potrjen kot bi moral biti.

V primeru, da je kibernetska varnost ohromljena lahko pride tudi do napada z zavrnitvijo storitve (DoS). To je napad, čigar namen je, da omogoči delovanje stroja ali omrežja na način, ki predvidenim uporabnikom ne omogoči več dostopa. Z izrazom ribarjenje oziroma phishing se označujejo tisti kibernetski napadi, katerih cilj je kraja uporabnikovih podatkov. Tu gre za prijavne podatke in številke kreditnih kartic. Običajno se napadalec izdaja za zaupanja vredno osebo, žrtev zavede, da odpre neko sporočilo ter klikne na zlonamerno povezavo in tako se lahko namesti zlonamerna programska oprema.

Vsakič, ko ste povezani s spletom je ogrožena tudi vaša kibernetska varnost, zato je zelo pomembno, da imate varnost vedno v mislih in zanjo ustrezno poskrbite oziroma, v primeru, da nimate dovolj znanja , prepustite, da to namesto vas opravijo strokovnjaki.