Rižev narastek je izredno okusna in lahka sveža sladica, ki marsikoga popelje nazaj v otroštvo in s svojim okusom redko razočara. Med mnogimi je zelo priljubljen saj je primeren za vse priložnosti ter enostaven za peko, hkrati pa je riž hranljivo žito brez glutena. Lahko ga jemo za zajtrk ali kot posladek po kosilu, samostojno ali v kombinaciji s sadnim prelivom in pudingom.
Kombinacij je nešteto, mi pa vam bomo zaupali nekaj od idej, kako pripraviti slasten rižev narastek! Rižev narastek lahko delamo z okroglozrnatim rižem, rižem arborio ali pa kupimo namenski riž za narastek.
Za izdelavo riževega narastka po našem najljubšem receptu potrebujemo:
-7,5 dl mleka
-150 g okroglozrnatega riža
-žlico masla ali margarine
-ščep soli
-lupinico limone
-4 jajca
-8 žlic sladkorja
-zavitek vaniljevega sladkorja
-po želji 2 veliki žlici drobtin
Priprava
Mleko vlijemo v večji lonec, vanj dodamo limonino lupinico, maslo in sol ter ga zavremo. Riž operemo na cedilki ter ga zakuhamo v vrelo mleko. Pustimo ga kuhati na manjši temperaturi 20 minut oziroma tako dolgo, da riž postane prijetno kremast. Med kuhanjem riž čim večkrat premešamo. Kuhan riž nato ohladimo in pečico segrejemo na 200 stopinj Celzija.
Jajca ločimo na beljake in rumenjake. Nekateri ta del spustijo, vendar je ta del ključnega pomena, če želimo rahlo puhast rižev narastek. V eni posodi penasto umešamo rumenjake z obema vrstama sladkorja. Kremo vmešamo v ohlajen riž.
Beljake in 4 žlice sladkorja stepemo v trd sneg. Sneg narahlo primešamo rižu.
Pekač namažemo z maslom ali margarino ter po želji posujemo z 2 žlicama drobtin, nato pa v pekač vlijemo maso. Rižev narastek pečemo 10 minut na 200 stopinjah celzija, nato pa okrog 20 minut na 170 stopinj celzija. Preden končamo s peko, lahko v narastek pičimo z zobotrebcem in če je le-ta končan, na zobotrebcu ni sledi.
Variacije riževih narastkov
Rižev narastek lahko pripravimo z bananami, jabolki, borovnicami, skuto, orehi, rozinami. Rozine, naribana jabolka ali katerokoli drugo sadje lahko dodamo v zgoraj omenjen recept na točki, ko v maso nežno vmešamo trd sneg. Lahko pa sadni nadev nadevamo po sredini riževega narastka, tako da najprej v pekač vsujemo polovico mase, posipamo z naribanimi jabolki, ter nato vlijemo čez drugo polovico mase.
Po vrhu lahko narastek posipamo s sladkorjem v prahu. Poigramo se lahko tudi z dodajanjem začimb. Dodamo lahko kardamom z višnjami ali limonino lupinico z ingverjem.
Ohlajen rižev narastek je zelo dober v kombinaciji s sadno omako, segretimi malinami, jagodami, s kompotom, malinovcem, ribezovo omako, sadnim pirejem, pudingom ali kakšnim drugim sadnim prelivom. Sadni preliv najlažje naredimo tako, da na maslu in sladkorju segrejemo sadje, ter ga po želji pretlačimo ali zmiksamo.
Rižev narastek lahko jeste kot samostojno jed za zajtrk, saj je riž zdravo in hranljivo žito, ki ne vsebuje glutena. Če ste morda alergični na mleko, pa lahko brez skrbi skuhate riž na rastlinskem mleku. Rižev narastek vam bo zagotovo všeč tudi kot posladek po kosilu ali ob popoldanski kavi! Nam se že cedijo sline, pa vam?